Český slovník pojmů kybernetické bezpečnosti

Členové pracovní skupiny AFCEA – Kybernetická bezpečnost ve spolupráci s českými odborníky na kybernetickou bezpečnost zveřejnili první oficiální český slovník pojmů kybernetické bezpečnosti. Nultá verze byla prezentována na mezinárodní odborné konferenci Kybernetická bezpečnost a obrana – ITTE 2011.

První oficiální verze českého výkladového slovníku kybernetické bezpečnosti nad kterou převzal záštitu Národní bezpečnostní úřad ČR a nově vznikající Národní centrum kybernetické bezpečnosti byla vydána při příležitosti mezinárodní konference TechNet Europe & ITTE 2012 v květnu 2012 v Praze. Slovník vydala Česká pobočka AFCEA a Policejní akademie ČR pod ISBN: 978-80-7251-378-9. V červenci 2012 byla publikována elektronická verze slovníku ve formátu PDF pod ISBN 978-80-7251-377-2.

Druhé vydání Výkladového slovníku kybernetické bezpečnosti navazuje na výsledky již dlouhodobého zkoumání a zpracování této problematiky. Rozšiřuje a aktualizuje materiál předchozího Výkladového slovníku kybernetické bezpečnosti, který byl vydán za přispění české pobočky AFCEA. Slovník se brzy po svém uvedení na knižní trh i v elektronické verzi stal vyhledávanou příručkou, kterou široká veřejnost přijala s opravdovým zájmem. Tento Překladový slovník vznikl předkladem české terminologie a pojmosloví z kybernetické bezpečnosti do anglického jazyka. Je tedy odlišného pojetí předcházejících verzí. Autoři pojali tuto filozofii proto, aby i čtenáři, kteří rozumí anglicky, pochopili český význam pojmu, termínu. Jsme si vědomi, že tento proces je v podstatě nekonečný a je tomu tak proto, že terminologie kybernetické bezpečnosti a nadále rozšiřuje a vyvíjí.

Slovník bude pravidelně aktualizován a rozšiřován. Máte-li zájem zapojit se do odborné diskuse, kontaktujte nás prosím prostřednictvím afcea@cybersecurity.cz

Elektronická verze třetího vydání slovníku  (v. 3.1 – 15.5.2015) ke stažení

Elektronická verze druhého vydání slovníku (v. 2.0 – 22.5.2013) ke stažení

Elektronická verze prvního vydání slovníku (v. 1.5 – 21.7.2012) ke stažení