[:cz]1. Středoškolská soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti – 2. kolo[:]

[:cz]V Praze 24. března 2017
TISKOVÁ ZPRÁVA

1. Středoškolská soutěž ČR v kybernetické bezpečnosti

Velmi úspěšné 2. kolo

Druhé kolo Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti organizované Pracovní skupinou kybernetické bezpečnosti AFCEA a celou řadou státních, akademických a profesní organizací skončilo velmi úspěšně a oficiální výsledky byly zveřejněny 23. března 2017 na webu soutěže.

Do druhého kola se aktivně zapojilo 283 studentů z celé ČR, z nichž 263 splnilo veškerá požadovaná kritéria.

Druhé „výběrové“ kolo soutěže bylo o poznání složitější než kolo první. Studenti řešili komplikované bezpečnostní úlohy, při kterých se zabývali sociálním inženýrstvím, technickými aspekty kybernetické bezpečnosti, kryptoanalýzou, logikou a forenzní analýzou anebo analýzou monitoringu síťového provozu. Vysoká náročnost úloh se odrazila i v konečných výsledcích, když jen 74 studentů dokázalo obstát a obhájit své znalosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Soutěžní výbor z nich vybral 30 finalistů, mezi nimiž je 19 studentů s velmi dobrými až vynikající znalosti. Detailní výsledková listina je zveřejněna na stránkách soutěže – www.kybersoutez.cz.

Nejúspěšnější školou, co do počtu postupujících studentů do finále, se stala Střední průmyslová škola na Proseku. Na hypotetickém druhém místě se umístila Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno, která je mimochodem jednou ze dvou škol zapojených do pilotního projektu vzdělávání kybernetické bezpečnosti na středních školách v České republice.

Vítězem druhého kola je však student 3. ročníku Gymnázia Boskovice. Tento student vyřešil zcela bezchybně všechny bezpečnostní úlohy a získal plný počet bodů.
V dubnu a v květnu proběhne příprava na finále, které se uskuteční prezenčně 1. června 2017 v Brně v rámci mezinárodního veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET 2017. Soutěžící v něm budou usilovat nejen o vítězství, ale i o případné pozvání k řadě doprovodných aktivit, které pro studenty připravili Masarykova Univerzita v Brně (KYPO), Fakulta Elektrotechniky ČVUT v Praze a specializovaná společnost CyberGym Europe. Ti nejúspěšnější budou mít možnost se kvalifikovat do evropského finále, které se uskuteční na podzim 2017 a kde budou reprezentovat Českou republiku.[:]